Przygotowanie pacjenta do badań laboratoryjnych
Pacjent powinien być przygotowany do badań laboratoryjnych zgodnie z instrukcjami zdefiniowanymi do każdego z badań. W przypadku, kiedy pacjent nie został odpowiednio przygotowany do badania, laboratorium w trosce o jakość i wiarygodność wyniku może odstąpić od pobrania materiału do badania i wykonania badania.
Warunki pobrania krwi do badań laboratoryjnych
- Po wypoczynku nocnym
- Na czczo – co najmniej 8-12 godz. od spożycia ostatniego posiłku
- Po wypiciu niewielkiej ilości wody
- Po zachowaniu normalnej diety (nie w okresie głodzenia lub obfitych posiłków)
- W miarę możliwości po odstawieniu leków i preparatów witaminowych
- W pozycji siedzącej
- Nie w okresie miesiączki
- Nie poprzedzone znacznym wysiłkiem fizycznym
- Nie poprzedzone piciem alkoholu
Przygotowanie pacjenta do wykonania doustnego testu tolerancji glukozy dttg
- Trzy dni przed wykonaniem testu zalecana jest normalna dieta bez ograniczeń, bogata w węglowodany (przynajmniej 150 g dziennie)
- Trzy dni przed testem odstawić w miarę możliwości leki zaburzające gospodarkę węglowodanową (diuretyki tiazydowe, doustne środki antykoncepcyjne, sterydy).
- Około 12h (8-14h) przed testem pacjent powinien powstrzymać się od posiłków (być na czczo). W celu uzyskania najbardziej wiarygodnych wyników wskazane jest powstrzymywanie się od palenia papierosów przez minimum 8h przed badaniem, 2h przed testem nie wykonywanie ciężkiej pracy fizycznej.
- Test należy rozpocząć w godzinach porannych (7:00-8:00) od pobrania krwi. Pacjenci proszeni są o przybycie do Laboratorium w w/w godzinach. Proszę zgłaszać się poza kolejnością.
- Roztwór glukozy sporządzony dla dorosłych przez rozpuszczenie 75 g glukozy bezwodnej w 250-300 ml wody – powinien zostać wypity przez pacjenta w ciągu max 5 minut. Dla dzieci zalecana dawka glukozy to 1,75 g/kg masy ciała (do 75 g).
- W czasie trwania testu pacjent powinien zachować normalną aktywność fizyczną (bez wykonywania pracy, ale nie leżąc). W trakcie testu – pacjent nie może jeść, pić i palić papierosów.
Przygotowanie pacjenta do badania RTG
Większość badań RTG nie wymaga specjalnego przygotowania poza zdjęciem przeglądowym jamy brzusznej, zdjęciem odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa oraz badaniami radiograficznymi z podaniem środków cieniujących (np. urografia).
Przygotowanie do badania RTG kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego, jamy brzusznej, kości ogonowej, stawu krzyżowo biodrowego
- W dniu poprzedzającym badanie zachować dietę lekkostrawną, bez pokarmów wzdymających, bez napojów gazowanych i mlecznych (np. jogurtów, kefirów) oraz zażyć preparat przeczyszczający zakupiony w aptece bez recepty (np. Regularx tabl., Xenna tabl., Forlax saszetki do rozpuszczenia) oraz Espumisan – preparaty należy zażyć według ulotki dołączonej do opakowania.
- W dniu badania zgłosić się do pracowni na czczo, nie wolno palić papierosów, pić kawy.
- Jeśli pacjent przyjmuje na stałe leki, w dniu badania powinien przyjąć je zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego popijając niewielką ilością wody niegazowanej.